Ulviye Fenmen İlköğretim Okulu
Forumumuza Hoşgeldiniz Desteklerinizi bekliyoruz ,paylaşımlarınızı bekliyoruz saygılarımla Umut Ural Ulviye Fenmen İlköğretim Okulu Bilişim Tek. Öğretmeni..

Join the forum, it's quick and easy

Forumumuza Hoşgeldiniz Desteklerinizi bekliyoruz ,paylaşımlarınızı bekliyoruz saygılarımla Umut Ural Ulviye Fenmen İlköğretim Okulu Bilişim Tek. Öğretmeni..
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap

Şifremi unuttum

En son konular
» Bilinçli Tüketim Aritmetiği
Elektriğe özelleştirme zammı EmptyÇarş. Haz. 01, 2011 3:39 pm tarafından meto0608

» Merabalar güzel ülkemin en güzel insanları ve en güzel öğrencileri
Elektriğe özelleştirme zammı EmptyCuma Haz. 04, 2010 1:55 pm tarafından mertgil

» Kelimenim son harfinden kelime türetme forum oyunu hadi başlıyalım :)
Elektriğe özelleştirme zammı EmptyÇarş. Nis. 28, 2010 7:01 pm tarafından two girL

» 8. SINIF SBS MATEMATİK KONU ANLATIMLARI TEK BAŞLIK ALTINDA HARİKA
Elektriğe özelleştirme zammı EmptyPtsi Nis. 19, 2010 3:05 pm tarafından Ayça

» Gençken yapılacak 100 şey
Elektriğe özelleştirme zammı EmptyC.tesi Nis. 03, 2010 6:25 pm tarafından cansu

» GÜNÜMÜZ ÇILGIN TÜRKLERİ
Elektriğe özelleştirme zammı EmptyÇarş. Mart 31, 2010 2:02 pm tarafından erdal

» Harfli İfadeler
Elektriğe özelleştirme zammı EmptyPaz Mart 14, 2010 1:01 pm tarafından sanane

» Matemetikçilerin araba yazıları
Elektriğe özelleştirme zammı EmptyC.tesi Mart 13, 2010 9:12 pm tarafından ecem özata

» 2010 Mango Bayan Hırka Modelleri
Elektriğe özelleştirme zammı EmptyCuma Mart 12, 2010 7:48 pm tarafından cansu

Kimler hatta?
Toplam 2 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 2 Misafir

Yok

[ Bütün listeye bak ]

Sitede bugüne kadar en çok 78 kişi C.tesi Ağus. 20, 2016 3:20 am tarihinde online oldu.

Elektriğe özelleştirme zammı

Elektriğe özelleştirme zammı Empty Elektriğe özelleştirme zammı

Mesaj tarafından 06caner40 Salı Kas. 24, 2009 3:25 pm

Elektrik dağıtım bölgeleri özelleştirmelerinde ortaya çıkan "yüksek fiyat"ların etkisi vatandaşa yansıyacak.

Bugüne kadar özelleştirilen bölgelerin yeni sahiplerinin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na "zam baskısı" yaptığı öğrenildi. 1 Ekim'den itibaren geçerli olmak üzere uygulanan yüzde 10'luk zammın yüzde 8'lik bölümünün, toptan satış fiyatına yapılan zam ve mali uzlaştırma sisteminden kaynaklandığı ancak yüzde 2'lik dilimin dağıtım özelleştirmeleri nedeniyle olduğu öğrenildi.

Özelleştirilen bölgelerin artan maliyet baskısı nedeniyle açıklarının olduğu ve bu nedenle zam oranının yüksek tutulmasının istendiği belirtildi. Buna göre yıllık 300 milyon TL getirecek şekilde zam, yüzde 2 daha artırılarak yüzde 10 olarak uygulandı. Bunun gelecek yıl artarak devam etmesi bekleniyor. Bunun en büyük nedeniyse son yapılan ihalelerde beklenenin üzerinde fiyat tekliflerinin verilmiş olması.

Elektrik dağıtım özelleştirmelerine hız veren hükümetin ve ihaleleri gerçekleştiren Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) yüzünü güldürecek teklifler geliyor. En son Yeşilırmak, Osmangazi ve Çoruh bölgelerinden 1.1 milyar dolarlık gelir elde edildi. Osmangazi bölgesi 485 milyon dolar, Yeşilırmak bölgesi 441 milyon dolar ve Çoruh bölgesi için de 227 milyon dolarlık fiyat teklifi verildi.

Bu teklifler beklenenin üzerinde gerçekleşti. Sözleşmelerin imzalanmasıyla birlikte, bu bölgeleri kapsayan illerde özel sektör eliyle dağıtım 2010 yılında başlayacak. Bu nedenle bu fiyatların baskısı da gelecek yıldan itibaren hissedilecek. Yapılan son zamda ise mevcut halde elektrik dağıtımı yapan özel sektör şirketlerinin taleplerinin de etkili olduğu öğrenildi. Son yapılan zamdan elde edilecek gelirin 300 milyon TL'lik kısmı bu şirketlerin faydasına olacak. Sektör temsilcileri, 2010 yılında yapılacak elektrik zamlarında yüzde 2-3 oranında dağıtım özelleştirmelerinin etkisinin hissedileceğini ifade ettiler.

Elektrikte 2010 yılında yapılacak olası zamların üzerinde sadece elektrik dağıtım özelleştirmelerinin etkileri olmayacak. Aralık ayında yürürlüğe girmesi hedeflenen saatlik elektrik borsası sistemi, mali uzlaştırma çerçevesinde elektrik satan üretim şirketlerinin maliyetlerini artıracak. Çünkü teminat istenecek. Bu nedenle saatlik elektrik satışında daha yüksek satış fiyatları görülmesi bekleniyor. Bu durum, elektrik dağıtım şirketlerinin daha pahalıya elektrik temin etmesine yol açacağı için, gelecek yıl borsa sisteminden kaynaklı ek maliyetler de vatandaşı bekliyor olacak. Doğalgazdan elektrik üretimi nedeniyle de gelecek sene doğalgaza yapılması beklenen zamlar da artı bir zam baskısı oluşturacak.
06caner40
06caner40

- Similar topics