Ulviye Fenmen İlköğretim Okulu
Forumumuza Hoşgeldiniz Desteklerinizi bekliyoruz ,paylaşımlarınızı bekliyoruz saygılarımla Umut Ural Ulviye Fenmen İlköğretim Okulu Bilişim Tek. Öğretmeni..

Join the forum, it's quick and easy

Forumumuza Hoşgeldiniz Desteklerinizi bekliyoruz ,paylaşımlarınızı bekliyoruz saygılarımla Umut Ural Ulviye Fenmen İlköğretim Okulu Bilişim Tek. Öğretmeni..
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap

Şifremi unuttum

En son konular
» Bilinçli Tüketim Aritmetiği
6 SINIF SBS  Tümü,Bütünü,Tersi Konu anlatımı EmptyÇarş. Haz. 01, 2011 3:39 pm tarafından meto0608

» Merabalar güzel ülkemin en güzel insanları ve en güzel öğrencileri
6 SINIF SBS  Tümü,Bütünü,Tersi Konu anlatımı EmptyCuma Haz. 04, 2010 1:55 pm tarafından mertgil

» Kelimenim son harfinden kelime türetme forum oyunu hadi başlıyalım :)
6 SINIF SBS  Tümü,Bütünü,Tersi Konu anlatımı EmptyÇarş. Nis. 28, 2010 7:01 pm tarafından two girL

» 8. SINIF SBS MATEMATİK KONU ANLATIMLARI TEK BAŞLIK ALTINDA HARİKA
6 SINIF SBS  Tümü,Bütünü,Tersi Konu anlatımı EmptyPtsi Nis. 19, 2010 3:05 pm tarafından Ayça

» Gençken yapılacak 100 şey
6 SINIF SBS  Tümü,Bütünü,Tersi Konu anlatımı EmptyC.tesi Nis. 03, 2010 6:25 pm tarafından cansu

» GÜNÜMÜZ ÇILGIN TÜRKLERİ
6 SINIF SBS  Tümü,Bütünü,Tersi Konu anlatımı EmptyÇarş. Mart 31, 2010 2:02 pm tarafından erdal

» Harfli İfadeler
6 SINIF SBS  Tümü,Bütünü,Tersi Konu anlatımı EmptyPaz Mart 14, 2010 1:01 pm tarafından sanane

» Matemetikçilerin araba yazıları
6 SINIF SBS  Tümü,Bütünü,Tersi Konu anlatımı EmptyC.tesi Mart 13, 2010 9:12 pm tarafından ecem özata

» 2010 Mango Bayan Hırka Modelleri
6 SINIF SBS  Tümü,Bütünü,Tersi Konu anlatımı EmptyCuma Mart 12, 2010 7:48 pm tarafından cansu

Kimler hatta?
Toplam 2 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 2 Misafir

Yok

[ Bütün listeye bak ]

Sitede bugüne kadar en çok 78 kişi C.tesi Ağus. 20, 2016 3:20 am tarihinde online oldu.

6 SINIF SBS Tümü,Bütünü,Tersi Konu anlatımı

6 SINIF SBS  Tümü,Bütünü,Tersi Konu anlatımı Empty 6 SINIF SBS Tümü,Bütünü,Tersi Konu anlatımı

Mesaj tarafından umut C.tesi Kas. 28, 2009 1:06 am

Sınıf:6. SınıfKonu:TÜMÜ,BÜTÜNÜ,TERSiAçının ne demk olduğunu öğrenmiştik.Açıların bazı çeşitleri vardır.Şimdi bu çeşitlerden bazılarını öğrenelim.

1.TÜMLER AÇI

İki açının ölçülerinin toplamı 90 derece ise bu açılara tümler açılar denir.ÖRN:30 derecenin tümleri 60 derecedir.60 derecenin tümleri ise 30 derecedir.Çünkü 30 ile 60'ın toplamı 90 derecedir.Yukardaki örnekte gördüğümüz gibi iki açını toplamı 90 derece olunca bun açılar birbirinin tümleri oluyorlar.Aşağıdaki açılar birbirinin tümleridirler.Çünkü 58 ile 32 nin toplamı 90 derecedir. 6 SINIF SBS  Tümü,Bütünü,Tersi Konu anlatımı Aci_04
Bir ışını ortak olan tümler açılara komşu tümler açılar denir.Aşağıda gördüğünüz açılarda tümler açılardır fakat bir ışını ortak olduğu için bu tümler açlılara komşu tümler açılar diyoruz. 6 SINIF SBS  Tümü,Bütünü,Tersi Konu anlatımı Aci_05 2.BÜTÜNLER AÇI
İki açının ölçülerinin toplamı 180 derece ise bu açılara bütünler açı denir.6 SINIF SBS  Tümü,Bütünü,Tersi Konu anlatımı Aci_02 Yukardaki
şekildeki görüldüğü gibi a il b açısının toplamı 180 dereceyi verdiği
için bütünler açılardır.a b'nin bütünleri olduğu gibi b de a'nın
bütünleridir.Aşağıdaki açılar birbirinin bütünleridir.139'un bütünleri 41 derecedir.Öünkü toplamları 180 derecedir.6 SINIF SBS  Tümü,Bütünü,Tersi Konu anlatımı Aci_06
Bir ışını ortak olan iki bütünler açıya komşu bütünler açılar denir.Aşağıda toplamı 180 derece olan iki komşu bütünler açıyı görüyoruz. 6 SINIF SBS  Tümü,Bütünü,Tersi Konu anlatımı Aci_07 3.TERS AÇI
Köşeleri ortak ve kenarları birbirine zıt ışınları olan iki açıya ters açı denir. Ters açıların ölçüleri birbirine eşittir. Aşağıda
şekilde (AEB) açısı ile (DEC) açısı ters açılardır. Yine aynı şekilde
AED ile BEC açısıda ters açılardır ve ölçüleri birbirine eşittir.6 SINIF SBS  Tümü,Bütünü,Tersi Konu anlatımı Aci_08
umut
umut
Admin

https://ulviyefenmenilkokulu.yetkin-forum.com

- Similar topics