Ulviye Fenmen İlköğretim Okulu
Forumumuza Hoşgeldiniz Desteklerinizi bekliyoruz ,paylaşımlarınızı bekliyoruz saygılarımla Umut Ural Ulviye Fenmen İlköğretim Okulu Bilişim Tek. Öğretmeni..

Join the forum, it's quick and easy

Forumumuza Hoşgeldiniz Desteklerinizi bekliyoruz ,paylaşımlarınızı bekliyoruz saygılarımla Umut Ural Ulviye Fenmen İlköğretim Okulu Bilişim Tek. Öğretmeni..
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap

Şifremi unuttum

En son konular
» Bilinçli Tüketim Aritmetiği
Borderlands İncelemesi EmptyÇarş. Haz. 01, 2011 3:39 pm tarafından meto0608

» Merabalar güzel ülkemin en güzel insanları ve en güzel öğrencileri
Borderlands İncelemesi EmptyCuma Haz. 04, 2010 1:55 pm tarafından mertgil

» Kelimenim son harfinden kelime türetme forum oyunu hadi başlıyalım :)
Borderlands İncelemesi EmptyÇarş. Nis. 28, 2010 7:01 pm tarafından two girL

» 8. SINIF SBS MATEMATİK KONU ANLATIMLARI TEK BAŞLIK ALTINDA HARİKA
Borderlands İncelemesi EmptyPtsi Nis. 19, 2010 3:05 pm tarafından Ayça

» Gençken yapılacak 100 şey
Borderlands İncelemesi EmptyC.tesi Nis. 03, 2010 6:25 pm tarafından cansu

» GÜNÜMÜZ ÇILGIN TÜRKLERİ
Borderlands İncelemesi EmptyÇarş. Mart 31, 2010 2:02 pm tarafından erdal

» Harfli İfadeler
Borderlands İncelemesi EmptyPaz Mart 14, 2010 1:01 pm tarafından sanane

» Matemetikçilerin araba yazıları
Borderlands İncelemesi EmptyC.tesi Mart 13, 2010 9:12 pm tarafından ecem özata

» 2010 Mango Bayan Hırka Modelleri
Borderlands İncelemesi EmptyCuma Mart 12, 2010 7:48 pm tarafından cansu

Kimler hatta?
Toplam 1 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 1 Misafir

Yok

[ Bütün listeye bak ]

Sitede bugüne kadar en çok 78 kişi C.tesi Ağus. 20, 2016 3:20 am tarihinde online oldu.

Borderlands İncelemesi

Borderlands İncelemesi Empty Borderlands İncelemesi

Mesaj tarafından Anarchy Çarş. Kas. 18, 2009 2:25 pm

Son zamanlarda özgün senaryoya sahip oyunlar ne kadar azaldı farkındasınızdır, klişeler ve belli başlı olaylar üstüne kurulan yapımlar bir süre oynanıp daha sonra kaldırılıyor sistemlerden, bir daha açılmamak üzere. Brother in Arms serisinin mimarı Gearbox Software, kıtlığın tam ortasına Borderlands’i sapladı, kendine has hikayesiyle.

İnsanların ve özellikle savaşçı olanların sırrını çözmek istediği bir gezegen var, adı Pandora. Bu gezegende uzaylıların sahip olduğu gelişmiş teknolojiler bulunuyor ve bunlar insanların çok daha rahat yaşamasını sağlayacak. Pandora’nın sahip olduğu bu kudret, henüz kanıtlanamamış, efsanelerden, çocuklara anlatılan hikayelerden öteye gidememişti. Sırrı çözmeye gidenler bir daha geri dönmemiş, onlar da sırra kadem basmışlardı. Bir ekip daha yola çıktı ilerleyen zamanlarda, silahlarını aldılar ve Pandora’ya adım attılar. Pandora’nın macera ve tehlike dolu topraklarında şansını deneme sırası sizde…

1
Vuuu, Borderlands

Yapımcı Gearbox, yayıncı 2K Games olunca insan ister istemez heyecanlanıyor, giriş videosunu izledikten sonra ise tam anlamıyla havaya giriyorsunuz, beklentilerinin yükselmiş, ‘Hani benim silahım, nerede düşmanlarım, tutmayın beni…’ diyerek sabırsızlanıyorsunuz. Çok kaliteli, sanki bir filmin başlangıcıymış hissi uyandıran giriş videosuyla oyuna başlıyoruz. Bu etkileyici videoyu ne kadar anlatsam yetmez diyerek yazıya da ekledim. Unutmadan söyleyeyim, bu videodan önce amcanın biri bize Pandora efsanesini anlatıyor.

Ekipte 4 savaşçı bulunuyor, Mordecai, Brick, Lilith ve Roland. Karakterlerin özellikleri, iyi kullandıkları silahlar ve bunun gibi bilgiler ekranda yer alıyor, aralarından birini seçiyoruz. Saldırı ve makineli tüfekler konusunda uzman olan ‘Soldier’ lakaplı Roland’la, ‘Hunter’ lakaplı ve ‘sniper’ uzmanı Mordecai arasında kaldım ve ‘Avcı’yı seçtim. Karakter çeşitliliğinin olması güzel, daha güzel olanı ise her birinin sadece farklı yeteneklere değil, farklı hikayelere de sahip olması. Mesela Brick kız kardeşinin izini sürmek için Pandora’da, Lilith ise sahip olduğu insanüstü güçlerin nedenini ve kaynağını aramakta.

2

Yabancı olduğunuz bu gezegende, size rehberlik eden kendini sevimli sanan ve oldukça geveze olan bir robot bulunuyor Claptrap adında. Kendisi iyi gün dostlarından, etrafınızı yaratıklar ve düşmanlar sardığında kendisi toz oluyor hemen, ağzı, burnu olsa dağıtırdım kesin. Bir de size görevler teklif eden, bunun karşılığında para, silah ve ilaç gibi yardımlarda bulunan çıkar arkadaşlarınız bulunuyor Pandora’da. Verilen görevler genelde karışık değil, birilerini öldürmemiz, bir yeri düşmanlardan arındırmamız, istenilen bir nesneyi bulmamız en çok karşılaşacağımız türler. Görevleri başarıyla tamamladığımız zaman, bazen para, bazen tecrübe puanı (xp), bazen ikisinden de kazanıyoruz.

3

Para, Pandora gibi yaşam belirtisi olmayan, vahşi doğaya sahip bir yerde bile sahip olmanız gereken şey. Sağlık yardımını ve cephane almanız için gerekli, neyse ki çevrede birçok kasa var ve içleri Dolar desteleriyle dolu, mermi sıkıntısı da çok çekmeyecekseniz, en azından oyunun başlarında. Öldürdüğünüz düşmanlarınızın neredeyse hepsinden mermi çıkıyor. Silah istasyonlarından da yeni silahlar alabiliyorsunuz. ‘Xp’lerle de seviye atlıyor ve yeni yetenekler kazanıyorsunuz. Seviyeniz ilerledikçe sağlık barı uzuyor ve daha zorlu görevlere daha hazırlıklı oluyorsunuz. Yeni yeteneklerle düşmana vereceğiniz zarar büyüyor, daha hızlı hareket ediyor ve daha dayanıklı hale geliyorsunuz. Her karakterin ayrı ayrı özel yetenekleri var demiştik, Lilith’in ‘şok’ dalgaları gelişiyor, Avcı’nın silah kullanma kabiliyeti, Berserker ise birebir dövüşlerde daha güçlü hale geliyor.

4
Pandora’nın Kasabaları

Tehlikeli, vahşi ve acımasız bir gezegen, adım başı düşman, adım başı size zarar vermek isteyen yaratıklar. Yapımcılar ‘Unreal’ teknolojisinden faydalanarak çok iyi yansıtmışlar Pandora’nın kendine has yaşam tarzını. Ve bunu çizgi roman tadında meydana getirmişler, grafiklerin çizgi film tarzına sahip olması beğendiğim özelliklerden biridir, bu tarzı daha çok oyunda görmek isterim işin aslı. Çizimlerde çok fazla detaya inilmemiş, karakter çizimleri ve çevre genel hatlarıyla kaliteli. Güneş-gölge oyunları ve gece-gündüz dönümü gayet başarılı, dediğim gibi çizgi tarz nedeniyle çok fazla detaya inilmemiş ancak bazı önemli noktaları atlamamış yapımcılar. Ara videolar ve oyunun müzikleri de süper, hatta oyunun en iyi bölümü müzikler diyebilirim.

5

Gearbox’ın atladığı noktalara değinelim biraz, çevre etkileşimi maalesef sıfır. Patlamalardan sonra civardaki nesneler zarar görmüyor, hatta tezgahın üzerinde şişeye ateş ediyorsunuz fakat şişe kırılmıyor bile. Böylesine geniş haritada çevre etkileşiminin olmaması tuhaf kaçmış. Vuruş hissini de yansıtamamışlar, silahlar sanki çok hafif ve düşmanlarınızı sanki su tabancasıyla vuruyorsunuz. Önemli karakterlerin çizimleri başarılı olsa da diğer karakterlerle fazla uğraşılmamış. Sadece dış görünüşleri değil, iç dünyalarını da aynı durumda. Pek akıllı davranmıyorlar, birlikte hareket etmiyor ve sürekli olarak ateş ediyorlar, siz saklansanız bile. Bu kadar mantıksız davranışın yanında siz silahınızla saklandığınız yerden fırlayınca hemen kendilerine siper arıyorlar ve bir yerin arkasına saklanıyorlar. Yapay zekanın bu dengesizlikleri oyuncuyu da zor durumda bırakıyor.

6

Pandora’da başıboş gezen birçok yaratık var, ‘Skag Whelp’ler, cüce mutantlar ve bunun gibi vahşi varlıklar her an karşınıza çıkabiliyor. Ekranın alt kısmında bulunan pusula çok kullanışlı olmadığından nereden gittiğinizi genelde bilmiyor ve bu yaratıklarla uğraşmak zorunda kalıyorsunuz. Ayrıca silahlı gardiyanlar da size zarar vermek isteyen canlılar, dikkat edin çok uzaklardan rastgele atışlarla sizi vurabiliyorlar. Beyinleri normal düzeyde olmasa da çok iyi silah kullanıyorlar. Çerez sayılan bu düşmanların yanında daha gelişmişler ve ‘boss’lar da bulunuyor. ‘Boss’ dövüşlerinin kolay olmayacağını söylemek lazım, en çok zorlanacağınız bölümler, gereğinden fazla zor. Sağlık seviyenizi 10 saniye içinde ciddi anlamda düşürebiliyorlar, bar sıfırlandığı zaman ‘Last Stand’ tarzı bir mod giriyor devreye. E’ye basılı tutarak bir süre daha ayakta kalıyorsunuz, bu süre içinden karşınızdaki düşmanı öldürebilirseniz, normal hale geliyorsunuz, eğer süre yetmezse en son kaydedilen yerden tekrar oyuna dönüyorsunuz. Tabi bu size hem maddi hem manevi zarar veriyor, paranız gidiyor ve tekrar tekrar aynı şeyleri yapmak zorunda kalıyorsunuz.

7

Büyük bir haritada tabanvay aracılığıyla gezmek bir süre sonra sıkıyor insanı haliyle, bu nedenle oyunun ilerleyen zamanlarında bir araç buluyoruz kendimize. Bazı araçlarda otomatik silahlarda bulunuyor, böylece karşınıza çıkan sayısız düşmanı rahatlıkla öldürebiliyorsunuz. Ayrıca Pandora’da ‘Co-op’ desteği sayesinde arkadaşlarınızla ava çıkabiliyorsunuz, Gamespy ve ‘Lan’ üzerinden.
Pandora’dan Çıkış Yok

Borderlands’i oynarken ‘Biz artık müsaade isteyelim’ demek aklınıza gelmeyecek bence, RPG öğelerinin FPS ile birleştiği yapımda, yeterli büyüklükte bir harita, silah ve karakter çeşitliliği, özgün senaryo ve grafikler, en önemlisi müzikler, oyunla içli dışlı olmanızı sağlayacak. Bazen kendini tekrar eden görevler, sürekli olarak yaratıklarla uğraşmak ve can sıkıcı yapay zeka, Borderlands’in elit oyunlar arasına girmesini engelleyen faktörler. Gearbox, rahatlıkla ‘Oynamanızı tavsiye ederim’ diyebileceğim bir oyuna imza atmış…
Anarchy
Anarchy